1. Home
  2. Tech Zone
  3. Akcesoria i dodatki
  4. Print Core CC Red 0,6

Print Core CC Red 0,6


Print Core CC Red 0,6

Moduł Print Core CC Red 0,6 został specjalnie zaprojektowany do drukowania z materiałów kompozytowych w drukarce Ultimaker S5. Tutaj znajdziesz wszystkie informacje na temat używania tego modułu.

Jak używać Print Core CC Red 0,6

Zasadniczo używanie modułu CC Red jest podobne do używania innych modułów Print Core. Dokładnie tak samo jak zwykłe moduły można go zmienić, założyć lub wyjąć z gniazda głowicy za pomocą odpowiednich opcji menu konfiguracyjnego drukarki, tak jak opisano w podręczniku Ultimaker S5.

Kompatybilność

Moduł Print Core CC Red 0,6 jest przeznaczony wyłącznie do użytku w drukarce Ultimaker S5. Chociaż Ultimaker 3 wykorzystuje bardzo podobne moduły Print Core AA i BB, zdecydowanie odradzamy stosowanie w niej modułu CC Red 0,6.

Jednym z powodów jest fakt, że podajnik drukarki Ultimaker 3 nie jest przystosowany do pracy z materiałami kompozytowymi. Podczas używania takich materiałów – nawet gdy zainstalowany jest moduł Print Core CC Red – „zęby” radełkowanego kółka wewnątrz podajnika będą ulegać stopniowej erozji co w dość krótkim czasie spowoduje nieprawidłowe podawanie filamentu i w konsekwencji niedostateczne wytłaczanie czyli nieudane wydruki. W podajniku drukarki Ultimaker S5 radełkowane kółko jest wykonane ze specjalnego, wzmocnionego materiału, dzięki czemu nie będzie się wycierać podczas drukowania z materiałów kompozytowych.

Jeśli zainstalujesz moduł Print Core CC Red 0,6 w drukarce Ultimaker 3, wyświetli się komunikat o błędzie informujący o ryzyku. Pamiętaj, że kontynuowanie i używanie modułu CC Red z drukarką Ultimaker 3 odbywa się na Twoje własne ryzyko i nie jest oficjalnie wspierane przez firmę Ultimaker.

Obsługiwane materiały

Moduł Print Core CC Red 0,6 został specjalnie zaprojektowany do stosowania z materiałami kompozytowymi, nie jest obsługiwany przez żaden z firmowych materiałów Ultimaker. Wszystkie materiały oferowane przez firmę Ultimaker są nieścierne i dlatego mogą być używane ze standardowymi modułami Print Core AA lub BB. Natomiast materiały kompozytowe innych producentów mogą zużyć dysze modułów AA czy BB. Z tego powodu powinny być one drukowane z modułem CC Red.

Dzięki otwartemu systemowi filamentów oraz współpracy firmy Ultimaker z wieloma wiodącymi producentami materiałów, profile drukowania dla różnych materiałów kompozytowych innych producentów są dostarczane za pośrednictwem Marketplace w programie Ultimaker Cura. Aby zobaczyć, które z tych materiałów wymagają użycia rdzenia drukującego CC Red, sprawdź odpowiednie informacje dostarczane przez producenta filamentu.

Konserwacja

Aby zapewnić najlepszą jakość wydruków, ważne jest prawidłowe utrzymanie modułu Print Core CC Red 0,6. W porównaniu ze standardowym harmonogramem konserwacji Ultimaker S5, konserwacja modułu CC Red 0,6 jest nieco inna. Na stronie opisującej ten harmonogram można znaleźć szczegółowe informacje na temat częstotliwości i rodzaju konserwacji, które należy wykonać, przy założeniu 1500 godzin druku rocznie.

Czyszczenie Print Core CC

Czyszczenie wnętrza modułu CC Red 0,6 należy wykonywać raz w miesiącu lub jeśli dysza ulegnie zatkaniu. Użycie filamentu czyszczącego Ultimaker jest najskuteczniejszym sposobem czyszczenia i odblokowania modułu – w tym celu należy postępować zgodnie ze standardową procedurą czyszczenia Print Core za pomocją opcji z menu drukarki Ultimaker S5. Szczegółowe instrukcje na ten temat można znaleźć w podręczniku Ultimaker S5.

⚠ UWAGA: Nie używaj do czyszczenia Print Core CC żadnych igieł czyszczących ani drucików. Mogą one spowodować nieodwracalne uszkodzenie rubinu przemysłowego znajdującego się na końcu dyszy drukującej który jest bardzo odporny na ścieranie, ale jednocześnie kruchy.

Czyszczenie dyszy

Podczas używania modułu CC Red 0,6, materiał może czasami zostać na zewnątrz dyszy i ulec degradacji. Chociaż nie spowoduje to uszkodzenia drukarki ani modułu, zaleca się utrzymywanie dyszy w czystości, aby uzyskać najlepsze wyniki drukowania. Ze względu na to, że materiały kompozytowe mają tendencję do łatwiejszego przyklejania się do dyszy, należy to robić częściej niż w przypadku modułów Print Core AA i BB.

Przed rozpoczęciem nowego wydruku zawsze oczyść dyszę. Materiał można usunąć z zewnętrznej powierzchni dyszy, wykonując następujące czynności:

  1. W panelu drukarki Ultimaker S5 wybierz opcję menu konfiguracji, wybierz moduł Print Core CC, a następnie kliknij ikonę w prawym górnym rogu i wybierz Set temperature.
  2. Za pomocą kontrolek ustaw temperaturę na 150 °C.
  3. Poczekaj na rozgrzanie modułu – materiał pozostały na zewnątrz dyszy stanie się wtedy miękki. Ostrożnie usuń pozostałości materiału za pomocą wełny stalowej lub mosiężnej lub zwykłej ściereczki.
    UWAGA: Nie używaj do tego celu czyścików Scotch-Brite – mogą one spowodować niewielkie zużycie dolnej części dyszy.

⚠ UWAGA: Podczas tej procedury nie dotykaj dyszy i zachowaj szczególną ostrożność ponieważ jest ona bardzo gorąca.

⚠ UWAGA: Nie używaj pęsety ani niczego ostrego do czyszczenia dyszy. Może to uszkodzić rubinową końcówkę modułu.

Sprawdź jakość osłony dysz

Jak opisano w instrukcji obsługi drukarki Ultimaker S5, regularne sprawdzanie silikonowej osłony dysz jest istotne ponieważ gorąco z dysz może z czasem spowodować jej zużycie. Zaleca się sprawdzanie jakości osłony przynajmniej raz w miesiącu, gdy używa się modułu CC Red 0,6.

Zajrzyj pod spód głowicy drukującej, aby sprawdzić czy otwory przez które przechodzą dysze, są nadal okrągłe, a osłona nadal tworzy dobre uszczelnienie. Otwórz osłonę modułów z wentylatorem, aby sprawdzić drugą stronę silikonowej osłony dysz.

Jeśli osłona dysz wygląda na zużytą i wymagającą wymiany, postępuj zgodnie z instrukcjami z podręcznika Ultimaker S5. Moduł Print Core CC Red 0,6 dostarczany jest razem z czterema zapasowymi osłonami dysz.


Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Jak możemy Ci pomóc?