1. Home
  2. Tech Zone
  3. Materiały (filamenty)
  4. Jak drukować z Ultimaker PLA

Jak drukować z Ultimaker PLA


Ultimaker PLA (polylactic acid – kwas polimlekowy) to jeden z najszerzej używanych w druku 3D materiałów, szczególnie polecany dla początkujących drukarzy. Swoją popularność zawdzięcza kilku cechom – drukuje się szybko i łatwo, jest bezpieczny i może być używany w wielu zastosowaniach.

UWAGA: Informacje tutaj zawarte dotyczą materiału Ultimaker PLA. Nie możemy zagwarantować podobnych rezultatów jeśli używane są materiały innych producentów.

Kompatybilność

Ultimaker PLA może być drukowany na wszystkich drukarkach 3D Ultimaker, przy użyciu wszystkich dostępnych średnic dysz. W drukarkach Ultimaker S5 oraz Ultimaker 3 / Ultimaker 3 Extended należy używać modułu Print Core AA. W poniższej tabeli znajdziesz więcej informacji:

DrukarkaKompatybilne moduły Print Core / dysze
Ultimaker S5AA 0,25 mm; AA 0,4 mm; AA 0,8 mm;
Ultimaker 3 / ExtendedAA 0,25 mm; AA 0,4 mm; AA 0,8 mm;
Ultimaker 2+ / Extended0,25 mm; 0,4 mm; 0,6 mm; 0,8 mm;

Na drukarkach Ultimaker S5 oraz Ultimaker 3 / Ultimaker 3 Extended, materiał PLA może być drukowany w połączeniu z materiałami podporowymi PVA i Breakaway oraz z innymi kolorami PLA. Poniższa tabela pokazuje kompatybilność PLA z innymi materiałami:

Zalecana konfiguracja i ustawienia

UWAGA: Zawsze przygotowuj wydruki przy pomocy najnowszej wersji Ultimaker Cura oraz upewnij się, że Twoja drukarka ma zainstalowany najnowszy firmware – tylko wtedy do drukowania używane będą prawidłowe i najlepsze profile odpowiednie dla danego materiału.

Temperatura

Ultimaker PLA drukuje się dobrze w średnich temperaturach około 200 – 210 °C w zależności od średnicy dyszy i wybranego profilu. Profile dla dyszy 0,25 mm używają trochę niższej temperatury a profile dla dyszy 0,8 mm – wyższej. Platforma robocza powinna mieć temperaturę 60°C, ale można też drukować PLA na niepodgrzewanym stole przy użyciu dodatkowych środków adhezyjnych.

UWAGA: Odpowiednie temperatury są automatycznie ustawiane w zależności od drukarki, wielkości modułu Print Core oraz wybranego w programie Ultimaker Cura profilu.

Przyczepność

Ultimaker PLA dobrze przykleja się do czystej, podgrzanej szklanej platformy, ale dla pewności zalecamy użycie dodatkowego środka takiego jak cienka warstwa kleju znajdującego się w zestawie z drukarką. Przy drukowaniu na niepodgrzewanym stole zalecamy korzystanie z niebieskiej taśmy naklejonej na stół lub specjalnych nalepek czy folii adhezyjnych. Generalnie PLA raczej nie sprawia problemów z przyczepnością aczkolwiek zawsze, niezależnie od użytego środka klejącego należy pamiętać o czystości i dobrym odtłuszczeniu szklanego stołu.

Profile drukowania PLA w programie Ultimaker Cura korzystają z opcji Brim jako sposobu na polepszenie przyczepności wydruku do stołu. Brim to kilka-naście dodatkowych linii drukowanych dookoła modelu na pierwszej warstwie i tworzących „otoczkę” dookoła modelu która zwiększa powierzchnię modelu przylegającą do stołu a tym samym zwiększa przyczepność.

Po zakończeniu drukowania nie zdejmuj wydrukowanego modelu od razu – poczekaj aż zarówno stół jak i model ostygnie do temperatury pokojowej. Odrywanie jeszcze ciepłego modelu może spowodować deformację spodniej powierzchni wydruku.

Środowisko drukowania

PLA jest łatwy do drukowani i nie wymaga dodatkowych akcesoriów do uzyskania prawidłowych wydruków. Jednakże aby zapewnić stabilne środowisko podczas drukowania można stosować frontową osłonę z zestawu akcesoriów do drukarek Ultimaker 2+ / Ultimaker 3.

Bezpieczeństwo

Ultimaker PLA emituje bardzo niewiele oparów czy cząsteczek podczas drukowania o ile stosuje się podany zakres temperatur. Jednakże dla zapewnienia najwyższych standardów pracy zalecamy aby drukarka pracowała w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w Karcie Charakterystyki Ultimaker PLA.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak 1 Nie

Jak możemy Ci pomóc?