1. Home
  2. Tech Zone
  3. Materiały (filamenty)
  4. Kompatybilność materiałów

Kompatybilność materiałów


Kompatybilność materiałów

Jak to zostało wyjaśnione w Instalacji modułów Print Core. drukarka Ultimaker 3 dostarczana jest z dwoma modułami Print Core przeznaczonymi dla materiałów budulcowych (AA) oraz jednym modułem dla wodorozpuszczalnego materiału podporowego (BB). Moduły AA mogą być używane do drukowania z PLA, ABS, CPE, CPE+, Nylonu, PC, TPU 95A, PP i Breakaway. Moduł BB może być używany wyłącznie z materiałem PVA.

Zasady te dotyczą drukowania z jednej głowicy z modułem Print Core 0,4. Jeśli chcesz używać moduły Print Core 0,25 lub 0,8 zasady są trochę inne. W poniższej tabeli znajdziesz szczegółowe informacje jakich materiałów można używać z którym modułem Print Core.

*) Zwróć uwagę, że materiał podporowy PVA musi być drukowany przy użyciu modułu PrintCore BB.

Ze względu na różne właściwości materiałów, niektóre z nich można łączyć w jednym modelu a inne nie. W poniższej tabeli znajdziesz wszystkie możliwe kombinacje dostępnych materiałów wraz z informacją jakie z nich można łączyć.

Mimo iż drukarka Ultimaker 3 może pracować z materiałami dowolnych producentów, zalecamy korzystanie z oryginalnych materiałów Ultimaker. Są one najlepiej przetestowane a profile drukowania w programie Ultimaker Cura są zoptymalizowane do ich właściwości. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie najlepszych możliwych rezultatów drukowania.

Używanie oryginalnych materiałów Ultimaker pozwala także na skorzystanie z zalet systemu NFC. Każda szpula oryginalnego materiału jest automatycznie rozpoznawana przez drukarkę Ultimaker 3 a informacja ta jest transferowana do programu Ultimaker Cura podczas jego połączenia z drukarką. Dzięki temu program przygotowujący modele do drukowania dokładnie wie jak ustawić parametry druku do danego materiału.

Parametry drukowania

Każdy materiał wymaga trochę innych parametrów podczas drukowania aby można było uzyskać najlepsze wydruki. Jeśli korzystasz z programu Ultimaker Cura, to do każdej kombinacji modułu Print Core i materiału wybierane są odpowiednie parametry

Aby zapewnić uzyskanie najlepszych efektów, do każdego obsługiwanego materiału zalecane jest pokrywanie szklanej platformy cienką warstwą kleju (znajduje się w pudełku z akcesoriami) lub używanie specjalnej folii adhezyjnej czy innego środka poprawiającego przyczepność. Dzięki temu Twój wydruk prawidłowo i dobrze przyklei się do platformy.

Szczegółowe instrukcje dotyczące parametrów drukowania oraz zalecanych metod poprawiania przyczepności w zależności od materiału znajdziesz w instrukcjach używania poszczególnych materiałów.


Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Jak możemy Ci pomóc?