1. Home
  2. Tech Zone
  3. Rozwiązywanie problemów
  4. Komunikaty błędów
  5. The Z axis is stuck or the limit switch is broken

The Z axis is stuck or the limit switch is broken

Oś Z jest zablokowana lub uszkodzony jest wyłącznik krańcowy.

Ten błąd związany jest z wyłącznikiem krańcowym który znajduje się na dole komory drukowania, z tyłu. Jest tam niewielki otwór w środku którego znajduje się czujnik. Wyłącznik ten odpowiedzialny jest za zerowanie wysokości platformy drukowania i zabezpiecza przed zjechaniem platformy dalej niż to możliwe. 

Błąd ten występuje jeśli czujnik krańcowy nie został aktywowany mimo iż powinien. Przyczyną może być zablokowanie możliwości ruchu osi Z lub problem z czujnikiem jako takim.

  1. Najpierw sprawdź czy platforma drukowania zjeżdża całkowicie na sam dół komory roboczej drukarki w trakcie zerowania. Jeśli nie, sprawdź czy nic co mogłoby zablokować ruch platformy w dół nie leży pod nią.
  2. Ręcznie opuść platformę na sam dół – powinieneś usłyszeć charakterystyczne kliknięcie w momencie aktywacji czujnika krańcowego. Jeśli go nie słyszysz, sprawdź następny krok.
  3. Sprawdź dokładnie otwór w dnie komory roboczej, z tyłu, lekko po lewej stronie. Jest tam umieszczony czujnik krańcowy – sprawdź czy jakieś drobinki plastiku nie wpadły do otworu i nie zablokowały możliwości jego aktywacji.

Jeśli wyłącznik jest prawidłowo naciskany, a pomimo to błąd nadal występuje, prawdopodobnie przyczyną jest problem z elektroniką drukarki. Skontaktuj się z lokalnym sprzedawcą lub z serwisem Ultimakera w celu naprawy.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Jak możemy Ci pomóc?