1. Home
  2. Tech Zone
  3. Ultimaker 3
  4. FAQ
  5. Sprzęt

Sprzęt

Informacje ogólne

Co sprawia, że Ultimaker 3 jest lepszy niż inne drukarki z podwójnym ekstruderem?

Drukarka Ultimaker 3 wyposażona jest w unikalny system podnoszenia dyszy oraz łatwo wymienne moduły drukujące dostosowane do właściwości filamentów. Moduły te zwane Print Core zostały tak zaprojektowane i przetestowane aby zapewnić ich maksymalną wydajność i niezawodność przy minimalnej obsłudze. Dostępne są dwa podstawowe rodzaje modułów – AA do drukowania materiałów budulcowych oraz BB do drukowania z wodorozpuszczalnego materiału podporowego PVA. W połączeniu z automatycznym, aktywnym systemem poziomowania platformy drukowania i usprawnionymi podajnikami o większej sile pozwala to na doskonałe wydruki i niezawodne działanie.

W jakiej rozdzielczości drukuje Ultimaker 3?

Drukarka Ultimaker 3 pozwala na drukowanie warstw o grubości od 20 do 200 mikronów.

Czy Ultimaker 3 drukuje szybciej niż Ultimaker 2+?

Wydruki wykonywane za pomocą tylko jednej dyszy, mogą na drukarce Ultimaker 3 trwać trochę dłużej niż taki sam wydruk na Ultimaker 2+. Spowodowane to jest faktem, że głowica drukująca w Ultimaker 3 jest cięższa niż w Ultimaker 2+, co wymusza zmniejszenie akceleracji w celu zapewnienia wysokiej jakości wydruków. Natomiast wydruki wykorzystujące dwie głowice będą trwały dłużej z powodu konieczności przełączania głowic.

Jakie są zalecane warunki pracy dla Ultimaker 3?

Zalecane warunki w których powinna pracować drukarka Ultimaker 3 to temperatura w zakresie 15 °C – 32 °C (59 °F – 89 °F). Jednakże jeśli drukujemy z wykorzystaniem PVA, to temperatura w pomieszczeniu powinna być poniżej 28 °C a wilgotność nie powinna być wyższa niż 55%.

Moduły Print Core

Co to jest moduł Print Core?

Print Core to nazwa elementu (modułu, kartridża) który umieszczony jest w głowicy drukującej. W zasadzie jest to kompletny hot-end z wbudowaną własną elektroniką umożliwiającą zarządzanie i sterowanie modułem przez drukarkę. Chip pamięci zawiera informacje o typie modułu Print Core oraz dane statystyczne z jego pracy (czas pracy, maksymalna temperatura, itp.). Moduł został zaprojektowany do łatwej i szybkiej wymiany bez konieczności używania narzędzi, dzięki czemu zwiększyła się bezawaryjność drukarki. Aktualnie dostępne są dwa rodzaje modułów: AA do materiałów budulcowych (Nylon, PLA, ABS, CPE, CPE+, PC, TPU 95A, i PP) oraz do materiału podporowego Breakaway i BB do wodorozpuszczalnego materiału podporowego PVA.

Czemu potrzebne są dwa rodzaje Print Core?

Moduły Print Core są zoptymalizowane do specyficznych właściwości materiałów. Aktualnie dostępne portfolio filamentów pozwoliło na opracowanie tylko dwóch modułów. W miarę rozszerzania bazy filamentów, będą opracowywane kolejne moduły Print Core.

Jaka jest średnica dyszy modułu Print Core?

Moduły Print Core dostarczane razem z drukarką mają średnicę dyszy 0,4 mm. Osobno dostępne są także moduły AA o średnicy 0,25 mm i 0,8 mm. Moduł BB (do PVA) dostepny jest tylko w średnicy 0,4 mm.

Dlaczego nie można wymieniać samych dysz w module Print Core?

Dysza jest zintegrowana z pozostałymi elementami składającymi się na kompletny moduł Print Core. Ze względu na ich delikatną konstrukcję i konieczność użycia specjalnych narzędzi montażowych, zdecydowanie nie zalecamy rozbierania modułu Print Core i własnoręcznych prób wymiany dyszy.

Czy drukarka Ultimaker 3 może pracować z zainstalowanym tylko jednym modułem Print Core?

Nie. Firmware drukarki Ultimaker 3 nie pozwoli na drukowanie z zainstalowanym tylko jednym modułem Print Core. Nawet przy drukowaniu tylko z jednej dyszy, drugi moduł Print Core musi być zainstalowany w głowicy. Spowodowane to jest tym, że brak drugiego modułu zmienia przepływ powietrza chłodzącego głowicę i sam wydruk co może mieć negatywny wpływ na jakość wydruków.

Poziomowanie platformy drukowania

Czy platforma drukowania musi być skalibrowana przed pierwszym użyciem drukarki?

Nie. Kalibracja wykonywana jest podczas produkcji drukarki. Dodatkowo aktywne poziomowanie platformy zapewnia, że już pierwszy wydruk będzie prawidłowo wykonany.

Jaka jest zalecana częstość wykonywania aktywnego poziomowania?

Zalecamy korzystanie z opcji „Automatycznie”.

Jaka jest różnica między ręcznym i automatycznym, aktywnym poziomowaniem?

Automatyczne, aktywne poziomowanie platformy wykorzystuje czujnik pojemnościowy wbudowany w głowicę drukującą. Użytkownik nie musi w żaden sposób ustawiać platformy drukowania. Nawet jeśli platforma nie jest idealnie pozioma, odchylenia są sprawdzane w kilku miejscach i zapamiętywane przez drukarkę. Następnie dane te są wykorzystywane do odpowiedniej korekcji w osi Z podczas drukowania kilku początkowych warstw obiektu.

Poziomowanie ręczne wymaga od użytkownika manualnego dostosowania platformy za pomocą pokręteł poziomujących znajdujących się w trzech punktach pod platformą. Do ręcznego poziomowania wykorzystywana jest karta kalibracyjna co pozwala na dokładne wypoziomowanie platformy.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Jak możemy Ci pomóc?