1. Home
  2. Tech Zone
  3. Ultimaker 3
  4. Praca z drukarką
  5. Kalibracja przesunięcia XY

Kalibracja przesunięcia XY

Oprócz poziomowania stołu czyli ustawienia odpowiedniej odległości między dyszą a platformą, konieczne jest także skalibrowanie odległości między dyszami w osiach X i Y. Moduły PrintCore dostarczone z drukarką są wstępnie skalibrowane, ale jeśli drukarka wykryje nową kombinację założonych modułów PrintCore uprzedzi, że są one nie skalibrowane i zaproponuje wykonanie procedury ustawiania przesunięcia. Procedura ta musi być wykonana tylko raz dla danej kombinacji założonych modułów – wyniki są zapamiętywane przez drukarkę. Prawidłowa kalibracja zapewni, że dwukolorowe lub dwumateriałowe wydruki będą prawidłowe.

Do wykonania kalibracji potrzebna będzie karta kalibracyjna XY która znajduje się w pudełku z akcesoriami. Jeśli ją zgubisz, plik pdf z jej obrazem można pobrać tutaj i wydrukować na kartce A4 w skali 100%.

UWAGA: Upewnij się, że w drukarce są zainstalowane dwa moduły PrintCore oraz załadowane są dwa materiały zanim przystąpisz do procedury kalibracji.

Procedura kalibracji przesunięcia XY

  1. Wybierz z menu opcje: System > Zarządzanie > Kalibracja > Kalibracja przesunięcia XY.
  2. Ultimaker 3 wydrukuje teraz dwie struktury na platformie. Zaczekaj aż wydruk zostanie wykonany.
  3. Po ostygnięciu platformy, zdejmij z niej szklaną płytkę razem z wydrukiem i połóż ją na karcie kalibracyjnej XY. Wydrukowane siatki powinny znajdować się nad czarnymi polami karty kalibracyjnej.
  4. Odszukaj idealnie schodzącą się parę lini wydrukowanych na siatce X i sprawdź jaki numer odpowiada tej parze. Wprowadź ten numer do drukarki jako przesunięcie X.
  5. Odszukaj idealnie schodzącą się parę lini wydrukowanych na siatce Y i sprawdź jaki numer odpowiada tej parze. Wprowadź ten numer do drukarki jako przesunięcie Y.

UWAGA: Ważne jest aby wydrukowane siatki XY dobrze przylegały do szklanej płytki oraz wydruk nie wykazywał żadnych śladów zbyt małej ekstruzji. Jeśli tak jest – powtórz wydruk.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak 1 Nie 1

Jak możemy Ci pomóc?