1. Home
  2. Tech Zone
  3. Ultimaker 3
  4. Praca z drukarką
  5. Materiały (filamenty)

Materiały (filamenty)


Kompatybilność materiałów

Jak to zostało wyjaśnione w Instalacji modułów Print Core. drukarka Ultimaker 3 dostarczana jest z dwoma modułami PrintCore przeznaczonymi dla materiałów budulcowych (AA) oraz jednym modułem dla wodorozpuszczalnego materiału podporowego (BB). Moduły AA mogą być używane do drukowania z PLA, ABS, CPE, CPE+, Nylonu, PC, TPU 95A, PP i Breakaway. Moduł BB może być używany wyłącznie z materiałem PVA.

Zasady te dotyczą drukowania z jednej głowicy z modułem PrintCore 0,4. Jeśli chcesz używać moduły PrintCore 0,25 lub 0,8 zasady są trochę inne. W poniższej tabeli znajdziesz szczegółowe informacje jakich materiałów można używać z którym modułem PrintCore.

Tabela zgodności materiałów z Print Core

*) Zwróć uwagę, że materiał podporowy PVA musi być drukowany przy użyciu modułu PrintCore BB.

Ze względu na różne właściwości materiałów, niektóre z nich można łączyć w jednym modelu a inne nie. W poniższej tabeli znajdziesz wszystkie możliwe kombinacje dostępnych materiałów wraz z informacją jakie z nich można łączyć.

Tabela możliwych kombinacji materiałów

Mimo iż drukarka Ultimaker 3 może pracować z materiałami dowolnych producentów, zalecamy korzystanie z oryginalnych materiałów Ultimaker. Są one najlepiej przetestowane a profile drukowania w programie Ultimaker Cura są zoptymalizowane do ich właściwości. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie najlepszych możliwych rezultatów drukowania.

Używanie oryginalnych materiałów Ultimaker pozwala także na skorzystanie z zalet systemu NFC. Każda szpula oryginalnego materiału jest automatycznie rozpoznawana przez drukarkę Ultimaker 3 a informacja ta jest transferowana do programu Ultimaker Cura podczas jego połączenia z drukarką. Dzięki temu program przygotowujący modele do drukowania dokładnie wie jak ustawić parametry druku do danego materiału.

Parametry drukowania

Każdy materiał wymaga trochę innych parametrów podczas drukowania aby można było uzyskać najlepsze wydruki. Jeśli korzystasz z programu Ultimaker Cura, to do każdej kombinacji modułu PrintCore i materiału wybierane są odpowiednie parametry

Aby zapewnić uzyskanie najlepszych efektów, do każdego obsługiwanego materiału zalecane jest pokrywanie szklanej platformy cienką warstwą kleju (znajduje się w pudełku z akcesoriami) lub używanie specjalnej folii adhezyjnej czy innego środka poprawiającego przyczepność. Dzięki temu Twój wydruk prawidłowo i dobrze przyklei się do platformy.

Szczegółowe instrukcje dotyczące parametrów drukowania oraz zalecanych metod poprawiania przyczepności w zależności od materiału znajdziesz w instrukcjach używania poszczególnych materiałów.


Czy ten artykuł był pomocny? Tak 1 Nie

Jak możemy Ci pomóc?