1. Home
 2. Tech Zone
 3. Ultimaker 3
 4. Praca z drukarką
 5. Usuwanie podpór

Usuwanie podpór


Rozpuszczanie podpór z PVA

Struktury podpierające wydrukowane z PVA można łatwo usunąć przez rozpuszczenie ich w wodzie. Proces ten zajmuje do kilku-nastu godzin i nie pozostawia po sobie żadnych śladów na wydruku.

 1. Zanurz wydruk w wodzie.
  Zanurzenie PVA w wodzie spowoduje jego powolne rozpuszczanie. Proces można przyśpieszyć następującymi sposobami:
  • Ciepła woda.
   Ciepła woda przyśpiesza proces rozpuszczania. Jednakże zwróć uwagę, że do wydruków z PLA/PVA woda nie powinna mieć temperatury wyższej niż 35 °C. Nigdy nie używaj wody o temperaturze wyższej niż 50 °C bo może to znacząco podnieść ryzyko stopienia się wydruku.
  • Mieszanie.
   Mieszanie wody lub użycie wody bieżącej także przyśpiesza czas rozpuszczania. W niektórych wypadkach możliwe jest rozpuszczenie w czasie poniżej trzech godzin w zależności od ilości użytego do wydruku PVA.
  • Usuwanie PVA.
   Inną metodą znaczącego przyśpieszenia jest fizyczne usunięcie PVA. Włóż wydruk do wody na około 10 minut co spowoduje mocne zmiękczenie PVA i częściowe odklejenie się go od wydruku. Następnie za pomocą kombinerek lub szczypiec po prostu usuń większość PVA i z powrotem włóż obiekt do wody. W ten sposób do rozpuszczenia zostaną tylko niewielkie resztki PVA. Na koniec wypłucz wydruk pod bieżącą wodą aby usunąć całkowicie pozostałości PVA.
 2. Płukanie wodą.
  Po całkowitym rozpuszczeniu PVA, wypłucz dokładnie wydruk bieżącą wodą żeby usunąć wszystkie pozostałości PVA.
 3. Suszenie.
  Zanim przystąpisz do dalszych prac, jeśli są wymagane, poczekaj aż wydruk dokładnie wyschnie.
 4. Utylizacja zużytej wody.
  PVA jest materiałem biodegradowalnym i w większości przypadków wodę z rozpuszczonym PVA można po prostu wylać do kanalizacji która jest podłączona do oczyszczalni ścieków. Jednakże zawsze dobrze jest zapoznać się z lokalnymi przepisami w tej sprawie aby mieć pewność, że można tak zrobić. Po wylaniu wody do kanalizacji dobrze jest przepłukać ją gorącą wodą przez około 30 sekund aby spłukać całą wodę z PVA z syfonu i zapobiec ewentualnym zapchaniom kanalizacji w przyszłości.Wodę z rozpuszczonym PVA można użyć do rozpuszczenia kolejnego wydruku jednakże czas rozpuszczania będzie wtedy znacząco dłuższy. Woda stosunkowo szybko nasyca się rozpuszczonym PVA i kolejne wydruki będą się rozpuszczały dużo dłużej. Dlatego dla zapewnienia szybkiego rozpuszczania zaleca się korzystanie ze świeżej wody.

Usuwanie podpór z Breakaway

Wydruki wykonane z podporami z materiału Ultimaker Breakaway wymagają późniejszego mechanicznego usunięcia struktur podporowych. Breakaway jest materiałem który dobrze poddaje się operacji usuwania.

 1. Rozerwij strukturę podpory
  Rozpocznij od usunięcia zewnętrznych ścian podporowych za pomocą płaskoszczypów lub kombinerek. Po usunięciu ścian będzie można szybko usunąć większość wewnętrznej struktury podpory.
 2. Oderwij podporę od obiektu
  Po usunięciu większości struktury podpory, pozostała część może być oderwana od materiału budulcowego. Przy pomocy obcinaczek złap kawałek podpory w rogu i spróbuj ostrożnie ją oderwać przez ciągnięcie do góry. Powtórz operację w pozostałych rogach tak by poluzować całą podporę. Następnie pociągnij pozostałą część i oderwij ją od modelu.
 3. Usuń pozostałe części podpory
  Czasem ostatnia warstwa podpory lub jej część pozostanie przyklejona do obiektu po oderwaniu reszty. Pozostałości można usunąć za pomocą obcinaczek w podobny sposób jak resztę – złap jeden z końców podpory i pociągnij. Mniejsze pozostałości można oderwać za pomocą pęsety.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie 1

Jak możemy Ci pomóc?