1. Home
  2. Tech Zone
  3. Ultimaker 3
  4. Praca z drukarką
  5. Zdejmowanie wydruku

Zdejmowanie wydruku


Po zakończeniu drukowania, obiekt trzeba zdjąć ze stołu. Jest kilka metod zdejmowania wydruku w zależności od tego jaka metoda została użyta do przyklejenia obiektu.

Poczekaj aż wystygnie

Jeśli drukowałeś bezpośrednio na szklanej płytce bez dodatkowych środków poprawiających przyczepność, często wystarczy po prostu zaczekać aż wydrukowany obiekt i szkło wystygną. Podczas stygnięcia materiał odkleja się od stołu i na koniec wystarczy go po prostu zdjąć. Jeśli zdejmiesz szklaną płytkę razem z wydrukiem z platformy i wyjmiesz ją z drukarki, szybciej wystygnie.

Użyj szpachelki

Jeśli po wystygnięciu nadal nie można łatwo zdjąć wydruku lub używałeś jakichś dodatkowych środków adhezyjnych najlepszą metodą jest skorzystanie ze szpachelki. Najlepiej jeśli ma ona zaostrzony brzeg – łatwiej wtedy będzie można wbić szpachelkę pomiędzy wydruk a szkło i podważyć. Aby nie zniszczyć ani nie uszkodzić wydruku można zamiast podważania kilkukrotnie spróbować wbić szpachelkę ostrym końcem pomiędzy wydruk a szkło – w pewnym momencie wydruk powinien odskoczyć. Dobrym pomysłem jest też opukanie wydruku w pobliży szklanej powierzchni za pomocą uchwytu szpachelki.

Uwaga: Na czas podważania i opukiwania zdecydowanie zalecamy wyjęcie szklanej płytki razem z wydrukiem z drukarki żeby nie zniszczyć zacisków mocujących płytkę.

Użyj wody

Jeśli powyższe metody nie zadziałają, spróbuj użyć wody. Wyjmij płytkę z wydrukiem z drukarki kiedy jeszcze jest gorąca (uważaj żeby się nie poparzyć!) i polej zimną wodą odwrotną stronę szkła w miejscu gdzie z drugiej strony jest wydruk. Przyśpieszone chłodzenie szkła spowoduje, że obiekt będzie można dużo łatwiej zdjąć.

Jeśli używałeś kleju można też puścić letnią wodę na sam wydruk i szkło. Klej z zestawy jest wodorozpuszczalny, woda spowoduje, że klej zostanie wypłukany i wydruk da się łatwo zdjąć. Podobnie można postąpić jeśli do drukowania użyto PVA – zanurz całą płytkę razem z wydrukiem w wodzie która po pewnym czasie rozpuści PVA i pozwoli na łatwiejsze zdjęcie wydruku ze stołu.


Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Jak możemy Ci pomóc?