1. Home
 2. Tech Zone
 3. Ultimaker 3
 4. Obsługa i konserwacja
 5. Czyszczenie modułów Print Core

Czyszczenie modułów Print Core


Regularna konserwacja modułów Print Core powinna być przeprowadzana co najmniej raz na trzy miesiące. Najskuteczniejszym sposobem na jego oczyszczenie i odblokowanie jest skorzystanie ze specjalnego filamentu czyszczącego Ultimaker. Jeśli jednak nie masz go do dyspozycji, możesz zamiast niego użyć PLA.

Filament czyszczący (lub PLA) może być użyty do czyszczenia wnętrza modułu drukującego w Ultimaker 3 poprzez zastosowanie czyszczenia na gorąco (Hot Pull) i na zimno (Cold Pull). Czyszczenie na gorąco pozwala na wydobycie największych części brudu lub zwęglonego materiału z modułu Print Core i jest szczególnie polecane, gdy rdzeń drukujący ulegnie zatkaniu. Czyszczenie na zimno usuwa pozostałe, małe cząsteczki dzięki czemu moduł zostaje całkowicie oczyszczony.

Przygotowanie

 1. Z menu drukarki wybierz System → Maintenance → PrintCore cleaning / System → Obsługa → Czyszczenie Print Core aby rozpocząć procedurę czyszczenia.
  UWAGA: Wybranie tej opcji spowoduje, że głowica przejedzie do prawego przedniego rogu drukarki.
 2. Wybierz moduł który chcesz wyczyścić: Print Core 1 lub Print Core 2.
 3. Wybierz materiał którego będziesz używał do czyszczenia: Filament czyszczący lub Filament PLA.
 4. Zanim przejdziesz do następnego kroku, uważnie przeczytaj poniższe punkty abyś wiedział jak prawidłowo postępować dalej. Kliknij Dalej aby przejść do kolejnego kroku.
 5. Poczekaj aż drukarka rozgrzeje wybrany Print Core i wycofa znajdujący się w nim filament aż jego końcówka będzie widoczna w rurce Bowdena.
  UWAGA: Jeśli filament nie wycofa się, może to oznaczać, że został „wygryziony” i jest zablokowany w podajniku. W takim wypadku, wyciągnij filament ręcznie.
 6. Wyciągnij zawleczkę zabezpieczającą blokadę rurki Bowdena, i trzymając naciśnięty biały kołnierz blokady (odblokowujesz ją w ten sposób) wyciągnij rurkę z głowicy. Potwierdź wyjęcie rurki aby kontynuować.

Czyszczenie na gorąco (Hot Pull)

 1. Wsuń ręcznie filament (Czyszczący lub PLA) do głowicy aż poczujesz lekki opór.
 2. Złap końcówkę filamentu szczypcami i spróbuj wsunąć go głębiej, tak aby zaczął wypływać z dyszy lub poczujesz, że mimo iż naciskasz, nie daje się dalej wsunąć.
  OSTRZEŻENIE: Użycie szczypiec lub kombinerek zabezpiecza Cię przed ewentualnym zranieniem w przypadku pęknięcia filamentu.
  UWAGA: Praktycznie nie jest możliwe abyś mógł wcisnąć filament ze zbyt dużą siłą która mogłaby coś uszkodzić.
 1. Szybkim i jednostajnym ruchem wyciągnij filament z głowicy.
 2. Odetnij końcówkę wyciągniętego filamentu.
 3. Sprawdź kolor i kształt odciętej końcówki – porównaj ją z tymi na poniższym zdjęciu. Celem jest uzyskanie czystego i w miarę równego końca.
 4. Powtórz procedurę aż uzyskasz czysty, równy koniec wyciągniętego filamentu bez zdegradowanych resztek. Filament powinien wyglądać tak jak ten na zdjęciu po prawej stronie.
 5. Kiedy już uzyskasz czysty koniec, włóż filament ponownie do głowicy i ręcznie (za pomocą szczypiec!) wypchnij kilka centymetrów przez dyszę a następnie wyciągnij filament z głowicy. Potwierdź aby kontynuować.

Czyszczenie na zimno (Cold Pull)

 1. Wsuń ręcznie filament (Czyszczący lub PLA) do głowicy aż poczujesz lekki opór.
 2. Złap końcówkę filamentu szczypcami i spróbuj wsunąć go głębiej, tak aby zaczął wypływać z dyszy lub poczujesz, że mimo iż naciskasz, nie daje się dalej wsunąć. Potwierdź aby kontynuować
 3. Podczas gdy drukarka będzie studziła Print Core, naciskaj lekko filament szczypcami tak aby się nie wysunął z głowicy – rób tak aż pasek postępu studzenia dojdzie do końca.
 4. Puść filament i poczekaj na dalsze ostudzenie Print Core. Drukarka powiadomi Cię o tym stosownym komunikatem.
 5. Złap filament szczypcami i szybkim, jednostajnym ruchem wyciągnij go z głowicy. Być może trzeba będzie do tego użyć sporej siły, więc przygotuj się na to i przytrzymaj drukarkę drugą ręką.
 1. Obejrzyj koniec wyciągniętego filamentu i sprawdź czy jest czysty i czy ma kształt wnętrza dyszy – tak jak na ostatnim zdjęciu z poniższych.
  UWAGA: Jeśli końcówka filamentu jest zabrudzona i/lub niekształtna, powtórz operację.

Ponowny montaż

 1. Włóż z powrotem rurkę Bowdena do głowicy aż poczujesz opór. Zabezpiecz blokadę rurki przez wsunięcie pod nią zawleczki. Potwierdź aby kontynuować.
 2. Poczekaj aż drukarka zakończy procedurę czyszczenia.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak 1 Nie

Jak możemy Ci pomóc?