1. Home
 2. Tech Zone
 3. Ultimaker 3
 4. Obsługa i konserwacja
 5. Czyszczenie podajników

Czyszczenie podajników


Podajniki są odpowiedzialne za podawanie filamentu do głowicy. Aby mogły pracować prawidłowo i podawać dokładnie tyle materiału ile jest portrzebne w danym momencie, ważne jest aby zębatki podajnika mogły pracować płynnie.

Po dłuższym czasie drukowania lub gdy zdarzy się, że filament zostanie „wygryziony” przez podajnik z powodu problemów z wypływem filamentu, wewnątrz podajnika będą zbierały się drobinki filamentu. Oprócz wydmuchiwania ich z wnętrza podajnika, zalecamy aby co najmniej raz na rok rozebrać podajniki i wyczyścić je ręcznie.

Aby wyczyścić podajnik, wykonaj poniższe kroki. Oczywiście należy to zrobić dla obu podajników.

 1. Wyjmij filamenty z drukarki za pomocą opcji z menu Material/PrintCore > Material [x] > UnloadMateriał/Print Core > Materiał [x] > Wyładuj. Po tej operacji wyłącz drukarkę.
 2. Wyjmij zawleczkę blokady rurki Bowdena a następnie naciskając kołnierz blokady wyjmij rurkę Bowdena z podajnika.
 3. Zmniejsz siłę nacisku podajnika przez pokręcenie śrubą regulacyjną – jest wewnątrz małego otworu na górze podajnika. Kręcąc tą śrubą, ustaw wskaźnik z boku podajnika w górnej pozycji.
 4. Tym samym śrubokrętem odkręć dwie śrubki (nad i pod podajnikiem) które mocują podajnik do obudowy drukarki i zdejmij go.
 1. Po zdemontowaniu podajnika, połóż go na stole i odkręć cztery śrubki mocujące w rogach podajnika. Zdejmij pokrywę i połóż ją obok. Upewnij się, że wszystkie wewnętrzne elementy podajnika znajdują się w dolnej jego części a nie w pokrywie.
 2. Przy użyciu czystej ściereczki lub ręcznika papierowego, dokładnie usuń wszystkie zabrudzenia i drobinki filamentu z wewnętrznych części podajnika oraz z pokrywy i dolnej obudowy. Zębatkę można oczyśćić za pomocą pędzelka lub… szczoteczki do zębów. Oczyść też kółko zębate które jest zamocowane na osi silnika napędowego (znajdującego się na drukarce).
 3. Nałóż niewielką ilość smaru Magnalube (zielony, z tubki znajdującej się w pudełku z akcesoriami) na kółko zębate zamocowane na silniku napędowym podajnika (na drukarce). Nie ma potrzeby rozprowadzania tego smaru – ulegnie samoczynnemu rozsmarowaniu po uruchomieniu podajnika.
 4. Złóż podajnik z powrotem, upewniając się, że wszystkie jego wewnętrzne elementy są na swoich miejscach. Załóż górną pokrywkę i skręć całość z powrotem czterema śrubkami w rogach obudowy. Dokręcanie śrubek wykonuj „na krzyż”, zaczynając od górnego, lewego rogu.
 5. Załóż podajnik z powrotem i przykręć go dwoma śrubkami do obudowy drukarki.
 6. Włóż rurkę Bowdena z powrotem do podajnika, aż poczujesz opór. Załóż z powrotem zabezpieczenie blokady (wsuń je pod biały kołnierz).
 7. Wkręć śrubę regulacyjną siły nacisku podajnika, aż wskaźnik siły ustawi się na środku zakresu.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak 1 Nie

Jak możemy Ci pomóc?