1. Home
  2. Tech Zone
  3. Ultimaker 3
  4. Obsługa i konserwacja
  5. Sprawdzenie napięcia krótkich pasków napędowych

Sprawdzenie napięcia krótkich pasków napędowych


Utrzymanie odpowiedniego napięcia krótkich pasków zębatych jest ważne dla zapewnienia dobrej jakości druku. Paski te przenoszą ruchy silników osi X i Y na głowicę drukującą. Jeśli są zbyt luźne, ruchy głowicy drukującej mogą być niedokładne. Zaleca się sprawdzenie napięcia krótkich pasów przynajmniej raz na trzy miesiące.

Napręż pasek i puść go – powinien lekko rezonować jak struna gitarowa. Spróbuj też ściągnąć obie części paska i zetknąć je ze sobą – nie powinno to być możliwe. Ponadto napięcie obu pasków (osi X oraz Y) powinno być takie samo.

Aby prawidłowo napiąć poluzowane paski, wykonaj poniższe kroki:

  1. Poluzuj silnik osi Y za pomocą śrubokręta sześciokątnego z zestawu akcesoriów. Poluzuj cztery śruby mocujące silnik do lewego panelu. Nie wykręcaj śrub do końca – wystarczy, że silnik będzie w stanie przesuwać się w górę i w dół.
  2. Mocno dociśnij silnik w dół jedną ręką. Zapewni to maksymalne napięcie krótkiego paska.
  3. Ciągle naciskając silnik, dokręć cztery śruby mocujące go do panelu. Dokręcanie należy wykonywać na krzyż – najpierw dokręć górną lewą śrubę, potem dolną prawą, a następnie dolną lewą i na koniec górną prawą. Dzięki temu silnik będzie zamocowany prosto.
  4. Wykonaj powyższe kroki dla silnika osi X podłączonego do tylnego panelu. Następnie ponownie sprawdź napięcie obu pasków.
Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Jak możemy Ci pomóc?