1. Home
 2. Tech Zone
 3. Ultimaker 3
 4. Obsługa i konserwacja
 5. Wymiana rurek Bowdena

Wymiana rurek Bowdena


Rurki Bowdena prowadzą filament od podajnika do głowicy – bez nich, drukarka nie będzie działać prawidłowo. W toku korzystania z drukarki, źle obcięte lub uszkodzone w inny sposób filamenty mogą uszkodzić wnętrze rurki co może mieć wpływ na jakość drukowania. Filament nie poruszający się płynnie w rurce Bowdena, może powodować zmniejszoną ekstruzję a co za tym idzie pogorszenie jakości wydruków.

Wielokrotne wyjmowanie I wkładanie rurki Bowdena może też spowodować, że blokada rurki ulegnie wytarciu i nie będzie już prawidłowo jej blokowała. W takim wypadku, w czasie drukowania, rurka będzie poruszała się w górę i w dół, co ostatecznie także negatywnie wpłynie na jakość wydruków.

Uszkodzenie wewnętrzne rurki wymaga jej wymiany na nową. Aby zapewnić wysoką jakość drukowania zalecamy aby wymieniać rurki Bowdena co roku.

Demontaż

 1. Wyjmij filament z drukarki za pomocą opcji menu Material/PrintCore > Material [x] > UnloadMateriał/Print Core > Materiał [x] > Wyjmij. Wyłącz drukarkę.
 2. Przesuń ręcznie głowicę do prawego, przedniego rogu.
 3. Wyjmij zawleczkę blokady rurki na głowicy i z drugiej strony rurki – na podajniku.
 4. Naciskając na kołnierz blokady, wyjmij rurkę Bowdena z głowicy a następnie w ten sam sposób z podajnika. Zrób to samo z drugą rurką.
 5. Podczas demontażu rurki Bowdena z ekstrudera 2 (po prawej), trzeba jeszcze zdjąć klipsy mocujące ją do kabla głowicy.

Montaż

 1. Weź nową rurkę Bowdena – zauważ, że jej końce są różne! Jeden zinc jest zakończony płasko a drugi ma stożkowe wejście do środka rurki – dzięki temu łatwiej jest wsunąć filament z podajnika do rurki podczas jego ładowania. Więc koniec rurki ze stożkowym wejściem powinien być zamocowany w podajniku. A druga strona rurki – płasko zakończona, idzie do głowicy.
 2. Naciśnij kołnierz blokady rurki na podajniku i jednocześnie wsuń rurkę na jej miejsce – do końca, aż poczujesz opór. Zabezpiecz rurkę przez ponowne założenie blokady.
 3. W podobny sposób co przy podajniku, włóż płaski koniec rurki do głowicy. Zabezpiecz rurkę przez założenie blokady.
 4. Podczas wymiany rurki Bowdena w ekstruderze 2, trzeba jeszcze zapiąć z powrotem klipsy łączące ją z kablem głowicy. Rozdziel cztery klipsy mniej więcej po równo na rurce i zamocuj je z powrotem.
Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie 1

Jak możemy Ci pomóc?