1. Home
 2. Tech Zone
 3. Ultimaker 3
 4. Rozwiązywanie problemów
 5. Problemy z jakością wydruków

Problemy z jakością wydruków

Słaba przyczepność do platformy drukowania

Jeśli wydruki nie przyklejają się prawidłowo do platformy drukowania, spróbuj poniższych zaleceń:

 • Upewnij się, że wybrane zostały prawidłowe ustawienia drukowania dla danego materiału włącznie z metodami poprawiania przyczepności (brim, raft).
 • Wykonaj ręczne poziomowanie platformy drukowania a potem poziomowanie automatyczne.
 • Sprawdź ustawienia jakie zostały użyte w programie Cura i spróbuj drukowania za pomocą jednego z domyślnych profili.

Wycieranie (wygryzanie) PVA

Nieprawidłowe obchodzenie się z materiałem lub przechowywanie go w nieodpowiednich warunkach może prowadzić do wycierania (wygryzania) PVA przez podajnik. Filament PVA jest silnie higroskopijny i dlatego należy go drukować i przechowywać w warunkach niskiej wilgotności, aby uniknąć pojawienia się problemów z drukowaniem. Zalecamy wilgotność poniżej 50% podczas przechowywania i poniżej 55% podczas drukowania. Zaleca się również utrzymanie temperatury otoczenia poniżej 28 °C podczas drukowania. W standardowym klimatyzowanym biurze ta wilgotność i temperatura powinny być łatwe do osiągnięcia.

Najczęstsze przyczyny pojawienia się charakterystycznych wygryzień i wytarć są trzy:

Nieprawidłowe przechowywanie

PVA jest materiałem, który stosunkowo łatwo absorbuje wilgoć z otoczenia, dlatego bardzo ważne jest jego prawidłowe przechowywanie (w zamykanej torebce z osuszaczem, o wilgotności powietrza w środku poniżej 50%). Jeśli PVA wchłonie zbyt dużo wilgoci, stanie się miękki i plastyczny / giętki, a w skrajnych przypadkach nawet nawet lepki. Może to powodować problemy z jego podawaniem przez podajnik ze względu na duży wzrost oporów przesuwu filamentu. Dodatkowym sygnałem zawilgocenia materiały jest charakterystyczne „strzelanie” z dyszy podczas drukowania spowodowane przez gwałtownie odparowującą z filamentu wilgoć.

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem rozwiązania tego problemu jest wysuszenie filamentu.

Zapchana rurka Bowdena

Rurka Bowdena łącząca podajnik z głowicą drukującą może zostać od wewnątrz zabrudzona i pokryta nalotem z filamentów z powodu stosowania nieprawidłowych warunków drukowania (głównie zbyt wysokiej wilgotności). Jeśli wilgotność otoczenia w trakcie drukowania jest zbyt wysoka (powyżej 55%) oraz temperatura wynosi powyżej 28 °C, PVA z powodu wzrostu jego lepkości może nie być w stanie łatwo przejść przez rurkę Bowdena. Rozwiązaniem jest wyczyszczenie wnętrza rurki Bowdena oraz jej dokładne wysuszenie.

Zapchany Print Core

Wysoka wilgotność otoczenia i materiału, może degradować jakość PVA i prowadzić do zatkania modułu Print Core. W konsekwencji przesuw filamentu może zostać zatrzymany co prowadzi do efektu wycierania / wygryzania filamentu przez zębatkę podajnika. W takim przypadku moduł Print Core należy wyczyścić postępując zgodnie z procedurami opisanymi w artykule Czyszczenie modułów Print Core.

Zbyt małe wytłaczanie

Zbyt małe wytłaczanie (under-extrusion) to problem który występuje, gdy drukarka nie jest w stanie wytłoczyć odpowiedniej ilości filamentu. Jego objawy to min.: nie wydrukowane warstwy, bardzo cienkie ściany, warstwy nierówne, niepełne, z losowo występującymi dziurami czy otworami.

Problem ten może mieć kilka różnych przyczyn:

 • Korzystanie z filamentu niskiej jakości lub ustawienie nieprawidłowych dla danego filamentu parametrów drukowania.
 • Nieprawidłowe ustawienie siły nacisku podajnika.
 • Zbyt duże opory przesuwu w rurce Bowdena.
 • Pył i drobiny filamentu zalegające w podajniku lub rurce Bowdena.
 • Częściowe zatkanie modułu Print Core
Wydruk Robota Ultimakera z objawami zbyt małego wytłaczania (under-extrusion)

Wypaczanie

Powodem wypaczania wydruków 3D jest kurczenie się materiału podczas stygnięcia co powoduje, że narożniki wydruku podnoszą się i odrywają od platformy drukowania. Wszystkie filamenty do druku 3D to materiały termoplastyczne które podczas ogrzewania lekko się rozszerzaja, ale potem kurczą się podczas stygnięcia. Jeśli materiał kurczy się zbyt mocno, powoduje to wygięcie wydruku w górę z platformy drukowania.

Jeśli obserwujesz wystąpienie wypaczeń spróbuj zastosować poniższe zalecenia:

 • Ponownie wypoziomuj platformę drukowania. Najlepiej najpierw ręcznie a zaraz potem automatycznie.
 • Nałóż na platformę drukowania cienką warstwę kleju lub innego środka adhezyjnego do druku 3D
 • Używaj prawidłowej temperatury drukowania dla danego filamentu.
 • Skorzystaj z jednego z domyślnych profili drukowania w programie Cura
Wydruk z dobrze widocznym efektem wypaczania.
Czy ten artykuł był pomocny? Tak 3 Nie

Jak możemy Ci pomóc?